W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada w kieszeni potężne narzędzie, które może okazać się bardzo pomocne w podróży czy też w obsłudze kampera. Dzięki nim łatwiej znajdziemy nocleg czy restauracje, podzielimy koszty miedzy znajomych, czy też wykonamy szybki przelew lub przewalutowanie. Oto moja lista 9 darmowych, najbardziej użytecznych według mnie aplikacji, których najczęściej i najchętniej używam w podróży kamperem i nie tylko. Aplikacji, którą pozwolą Ci jeszcze efektywniej wykorzystać twój smartphone.
Część z przedstawionych tutaj aplikacji posiada również wersje PRO, które są płatne. Nie mniej wersje bezpłatne przedstawionych przeze mnie aplikacji, są na tę chwilę według mnie w pełni wystarczające.
1. Google Maps
Chyba nie jest dla nikogo zaskoczeniem i każdy zna mapy Google, ale jest to tak użyteczna aplikacja, że musiała się tutaj znaleźć. Poza nawigacją i wyszukiwaniem miejsc, restauracji czy wszelkiego rodzaju innych punktów, używam jej również do zapisywania miejsc, które chcę odwiedzić, jak również do planowania podróży.
Narzędzie „Moje Mapy” w mapach Google jest świetnym miejscem, w którym przez wiele miesięcy możemy zbierać punkty, a następnie na ich podstawie wyznaczyć wymarzoną trasę. Następnie zaplanowaną trasę i zapisane punkty możemy bez problemu otworzyć w aplikacji na telefonie. Każdą moją podróż planuję właśnie tutaj, a później zapisaną mapą posiłkuję się całą drogę.
2. Park4night
Istnieje wiele aplikacji do wyszukiwania kempingów i parkingów na nocleg. Ta jest zdecydowanie najbardziej znana wśród Vanliferów. Posiada potężną bazę danych uzupełnianą przez wszystkich użytkowników. Świetnie sprawdza się całej Europie, a znajdziemy tutaj wszystko, od zwykłych parkingów, campingów, po dzikie miejsca gdzie możemy legalnie przenocować. Niestety, ponieważ bazę danych uzupełniają osoby z różnych zakątków świata, opisy bywają w językach wszelakich od angielskiego przez francuski, niemiecki aż do polskiego, więc jeśli ktoś nie jest poliglotą może mieć problemy ze zrozumieniem wszystkiego.
3. Stellplatz-Radar
Aplikacja podobna do poprzedniej, ale tej używam dużo chętniej. Ilość punktów jest tutaj mniejsza niż w Park4night, gdyż Promobil skupia się tylko na campingach, miejscach postojowych oraz punktach serwisowych.
Miejsca postojowe dla kamperów to miejsca, gdzie możemy legalnie nocować. Czasem są darmowe, czasem wymagają niewielkiej opłaty (do około 25 euro, cena zawsze podana jest aplikacji), przy czym najczęściej płacimy tutaj tylko za samochód, czasem dodatkowo za osobę. Bywają to wyznaczone miejsca na parkingach, ale również miejsca bardziej dzikie, bliższe natury. Niektóre nie oferują nic poza parcelą, inne natomiast mają możliwość podłączenia prądu. Rzadko zdarzają się również toalety czy prysznice. (Te ostatnie są zazwyczaj płatne) Aplikacja jak i opisy są w języku niemieckim, ale znajdziemy tutaj miejsca w całej Europie.
4. Clever Tanken
Ja używam właśnie tej bo dobrze się sprawdza w Niemczech, ale są też inne WAZE, FUELIO, tuTankuj. Są to aplikacja to porównywania cen paliw na stacjach benzynowych. Gdy tankujemy kampera do pełna, można zaoszczędzić parę Euro. Dodatkowo niektóre z aplikacji mają kody rabatowe działające na wyznaczonych stacjach.
5. Camper Tools
…albo zwykła poziomica, którą również warto mieć w kamperze. (Sprawdź moją listę 40 rzeczy, które zawsze mam w kamperze) Przydaje się, gdy trzeba wypoziomować kampera na postoju. Camper Tools ma jednak tę przewagę nad poziomicą, że gdy podamy rozstaw osi i kół, aplikacja przeliczy nam o ile musimy podnieść każde z kół. Niby niewiele a się przydaje.
6. Splid
Aplikacja do dzielenia wydatków. Świetnie się sprawdza w podróży ze znajomymi, gdy każdy z nas ponosi jakieś wydatki, a później trzeba to przeliczyć, kto komu ile kapusty musi oddać. Splid zrobi to za nas. Wystarczy stworzoną grupę udostępnić innym uczestnikom podróży, tak by każdy mógł wprowadzać dane z własnego telefonu. A następnie zapisywać wydatki. Na koniec wystarczy krzyknąć głośno „Dlaczego tak dużo!” i wykonać przelew.
7. Revolut
Gdy już policzymy ile, komu jesteśmy dłużni, szybki i darmowy przelew wykonamy Revolutem. Tę aplikację też zapewne większość zna. Jest to nie tyle, co zwykła apka, ale konto w banku, które umożliwia nam szybkie przelewy i przewalutowania po korzystnych kursach. Plan standardowy jest bezpłatny, ale ma pewne ograniczenia w kwestii kwot wypłat z bankomatów. Nie mniej jak na moje potrzeby sprawdza się świetnie. A to nie wszystko, bo Revolut ma wiele innych opcji, jak ubezpieczenia, obrót kryptowalutami i wiele innych.
8. Tłumacz Google
I to nie będzie dla nikogo nowością, ale tak, jak mapy Googla, to i tłumacz jest potężnym narzędziem, które każdy z nas może używać w swoim telefonie za darmo. (No prawie, użytkownicy Huawei niekoniecznie) Przed wyjazdem wystarczy pobrać na dysk swój język, oraz język obowiązujący w kraju, do którego jedziemy i gotowe. Może na prawdę pomóc
8. PackKing
Pakowanie jest dla mnie sztuką. Ja zawsze zabieram za dużo rzeczy, a i tak o czymś zapomnę. Dlatego świetnie sprawdza się tutaj PackKing. Aplikacji podobnych do tej również jest kilka. Mi jednak najlepiej odpowiada ta. Stworzenie listy jest tutaj bardzo proste i szybkie. Musimy podać długość wyjazdu, oraz spodziewaną pogodę, a aplikacja zaproponuje nam gotową listę, którą wystarczy lekko skorygować.
Przygotowanie listy zaczynam zawsze już parę tygodni przed wyjazdem, dzięki temu wiem, co ewentualnie muszę jeszcze kupić. Następnie, gdy już wszystko skompletuję, odhaczam na liście spakowane już przedmioty. Dzięki temu mam wszystko, czego potrzebuję, oraz spokój psychiczny w dzień wyjazdu, bo wiem, że niczego nie zapomniałem.
9. VanSite
Wcześniej było tutaj o Landvergnügen, ostatnio znalazłem coś lepszego. Mianowicie aplikację VanSite, która co prawda jest damowa, ale spoty które tam znajdziecie już nie. Nie rezygnujcie jednak tak szybko. Co prawda za noclegi znalezione tutaj trzeba zapłacić, w zależności od miejsca będzie to między 10 a 30 euro. Nie mniej uważamy, że te miejsca są tego warte.
Sami testowaliśmy tę aplikacje w ostatni weekend i dzięki niej spędziliśmy dwie noce w niesamowitych miejscach. Oba te miejsca były w winnicach, gdzie mogliśmy zakupić lokalne produkty. W obu tych miejscach zostaliśmy bardzo miło przyjęci i byliśmy jedynymi gośćmi. Dzięki tej aplikacji można znaleźć miejsce gdzie zaznamy prawdziwego spokoju. Bardzo nam się to ostatnio spodobało, dlatego polecam ją tutaj.
Z wad, nie ma tu miejsce w Polsce, a jedynie w Europie zachodniej, czyli od Niemców na zachód.
Pozostaw komentarz