Butle gazowe w Hiszpanii
Jak już wspomniałem w jednym z moich poprzednich artykułów, mianowicie tutaj. Wyjeżdżając do Hiszpanii musimy liczyć się z tym, że ani polskich, ani niemieckich butli gazowych, nie uda nam się tam napełnić, czy też wymienić. Mało tego, nawet kupując hiszpańską butlę gazową, nie podłączymy jej do naszej instalacji w kamperze bez odpowiedniej przejściówki. Dlatego w tym artykule pragnę przybliżyć trochę temat hiszpańskich butli gazowych, ponieważ sam przed wyjazdem do Hiszpanii byłem odrobinę tym przerażony. A więc do rzeczy.
Czy potrzebuję hiszpańskiej butli gazowej.
W zależności od kampera zużycie gazu może zdecydowanie się różnić. Najczęściej stosujemy gaz do gotowania, ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, ale również nierzadko w lodówce, a czasami nawet do produkowania prądu. To czy będziemy potrzebowali na wyjeździe uzupełnienia gazu, zależy przede wszystkim od naszego zużycia, ilości zapasów, pory roku oraz długości wyjazdu.
W moim kamperze używam gazu, do ogrzewania, podgrzewania wody, gotowania i w lodówce. Zużywam go więc całkiem sporo, ale latem w dwa tygodnie nie jestem w stanie zużyć dwóch butli 11 kg, które mam na pokładzie. Co innego w zimie, gdy zużycie na ogrzewanie drastycznie wzrasta. Wtedy gdy temperatura spada solidnie poniżej zera, jedna butla może nie wystarczyć na tydzień.
Wracając do tematu gazu w Hiszpanii, myśleć o uzupełnianiu gazu na półwyspie Iberyjskim musimy gdy planujemy dłuższy pobyt kamperem tamże. Tak jak ja gdy planowałem dwumiesięczną podróż po Kanarach (poradnik tutaj), lub gdy ktoś planuje przezimowanie kamperem na ciepłym południu kraju. Chociaż na chłodniejszej północy również. Jeśli więc mówimy o dwutygodniowym urlopie, w zdecydowanej większości wystarczą dwie butle które i tak mamy na pokładzie. (Przed kilkoma laty w czasie dwutygodniowego urlopu letniego na północy Hiszpanii udało mi się zużyć 4 kg gazu)
To sobie każę napełnić moją butlę gazową przecież!
Kazać sobie możesz, ale czy ktoś ten rozkaz spełni? Ogólnie napełnianie zwykłych butli gazowych przez dystrybutor do tankowania LPG jest w większości krajów zakazane. Zaowocowało to zbyt dużą liczbą wypadków. Napełnianiem butli trudnią się aktualnie tylko wyspecjalizowane punkty, dlatego raczej butlę się wymienia niż napełnia.
Nie mniej może uda Ci się taki punkt w Hiszpanii znaleźć – mi się nie udało – to jeszcze nie znaczy, pracujący tam, będą chcieli dotknąć twoją polską butlę. Słyszałem o takich punktach w których to robią. Ale czy na prawdę chcesz spędzić czas urlopu na jeżdżeniu od Annasza do Kajfasz, w poszukiwaniu kogoś kto Ci pomoże? Mi by się nie chciało. Wolę pojechać na stację benzynową, a zawsze jakaś w pobliżu jest, i kazać sobie sprzedać nową butlę.
Przed wyjazdem – czyli w co muszę się zaopatrzyć by podłączyć zagraniczną butlę gazową
Jeśli już stwierdziłeś, że będziesz musiał lub chciał zaopatrzyć się w hiszpańską butlę gazową, pierwsze co musisz zrobić, jeszcze przed wyjazdem, to kupić zestaw przejściówek. Zestaw taki dostaniesz bez trudu na amazonie lub innym sklepie z wyposażeniem kempingowym. Nie chce Ci się szukać? To załączam link.
Po co Ci te przejściówki, najprościej rzecz ujmując by podłączyć Hiszpańską butle do twojej polskiej rurki. W zestawie dostaniesz cztery różne adaptery, więc będziesz wyposażony na podróż do wszelakich krajów europy.
W jakich krajach Europy jakie złącze
Polskie złącza pasują do butli gazowych z Niemiec, Austrii, Holandii, Słowenii, Chorwacji i oczywiście polskich. Mogą pasować do niektórych butli z Belgii, Grecji, Węgrzech, Finlandii i Szwecji.
Pozostałe kraje posiadają natomiast inne systemy choć częściowo ze sobą spójne, na przykład butle z Hiszpanii, Portugalii i Francji powinny mieć to samo złącze.
Skąd wziąć Hiszpańską butlę gazową?
I tu zaczynają się schody. Prostym rozwiązaniem będzie wziąć od znajomego, jeśli jakiś twój znajomy takową posiada. Możesz też przeszukać allegro albo ebay, bo może ktoś ma i chce się pozbyć. Możesz też zobaczyć na pchlim targu jeśli jakiś akurat masz pod ręką. Wtedy pojedziesz do Hiszpanii posiadając już butle i tylko ją wymienisz na pełną.
W przeciwnym razie musisz kupić butle gazową w Hiszpanii najczęściej sprzedawane są na stacjach benzynowych. Niestety może się okazać, że na stacji będą chcieli przedstawienia przez Ciebie umowy na odbiór gazu, a żeby takową zawrzeć potrzebować możesz Hiszpańskiego numeru identyfikacji podatkowej. Ale nie zrażaj się tylko najpierw pojedź na inną stację i spróbuj tam. Mając na myśli inną stację, mam na myśli stację innej sieci.
Właśnie dlatego najpierw opisałem inne sposoby wejścia w posiadanie hiszpańskiej butli gazowej. W zależności od sieci stacji, niektóre z nich wymagają podpisanej umowy, a niektóre sprzedają butle od tak.
Nasze doświadczenia
Na stacjach sieci Rapsol od razu odesłali nas do biura 15 km dalej w celu spisania umowy na odbiór gazu. Grzecznie podziękowaliśmy i poszukaliśmy stacji innej sieci.
Udało nam się kupić butle bez zbędnych pytań na stacji sieci CEPSA, koszt w 2023 roku to między 16 a 20 euro za napełnienie i 26 euro jednorazowo za butlę. Kupiliśmy ją na malutkiej stacyjce na obrzeżach miasta. Sprzedawczyni zapytała tylko jaką dużą (do wyboru 5 kg albo 11 kg) i z jakim gazem i sprzedała bez gadania. I tak zdobyłem swoją pierwszą Hiszpańską butlę gazową. Następnie niestety z każdą wymianą musiałem szukać stacji CEPSA, które niestety nie są tak częste jak RAPSOL, przynajmniej na kanarach. Na La Palmie na przykład była tylko jedna.
Najlepiej kupować na mniejszych stacjach, bo na tych dużych zdarzało się że pytali później o umowę, a ja odpowiadałem, że nie mam przy sobie, i na tym temat się kończył. Miałem już butle, to bez gadania wymieniali, ale najtrudniej było z tą pierwszą.
Jeszcze jedną siecią stacji która sprzedaje również gaz jest DISA, jest ona co prawda tańsza, ale jeszcze mniej popularna niż CEPSA i nie wiem czy wymagają umowy czy nie.
Butano czy Propano
Nie małe zdziwienie ogarnęło mnie widząc, że większość butli gazowych ma napis Butano. W Hiszpanii, gdzie temperatury nie spadają tak nisko jak w Polsce, całkiem popularny jest butan. Ale co za różnica? W temperaturze parowania. Jak wszyscy wiemy podczas rozprężania gazu jego temperatura spada, co w połączeniu w niskimi temperaturami na zewnątrz może spowodować, że gaz nie będzie się chciał już rozprężać. Taki problem może zdarzyć się z butanem w kamperze.
Nie raz kupując propan-butan, w zimie ogrzewanie mi się wyłączało, a w butli pozostawało jeszcze dobre 30 % gazu. Jeśli więc podróżujemy w zimie i spodziewamy się niskich temperatur polecam propan jest tańszy, bardziej energetyczny i ogólnie fajniejszy. I chociaż butli z propanem zazwyczaj na stacjach jest mniej, to nie zdarzyło mi się by nie było ich wcale. Po prostu jest mniej popularny.
Mam już butlę co dalej
A no właśnie, jak już pewnie widziałeś na zdjęciu butle Hiszpańskie sprzedawane są bez zaworu, jeśli nie widziałeś to powyżej zdjęcie z powiększeniem. Co więc teraz począć? Teraz trzeba iść do sklepu z asortymentem budowlano – remontowym. Takie sklepy nazywają się „Ferreteria”. Możesz też spróbować w dużym markecie budowlanym np. Liroy-Merlin. A następnie znaleźć coś, co nazywa się „Regular de gas”. zwróć uwagę na to żeby kupić taki z gwintem a nie nasadką. (Koszt około 15 euro) Zdjęcia poniżej.
Tan zawór zakłada się na wentyl butli od góry odciągając ten dolny pierścień, uważaj na ulatniający się gaz. Najlepiej pierwszy raz zrób to na zewnątrz żeby zobaczyć jak to działa. Mi chwilkę to zajęło. Następnie to zaworu przykręcasz przejściówkę którą wziąłeś ze sobą z kraju, bo kupiłeś ją już tak jak radziłem. A następnie wszystko łączysz z reduktorem w kamperze. Dokręć wszystko dobrze, żeby nigdzie nie ulatniał Ci się gaz. I oto Twoja nowa hiszpańska butla zasila gazem twojego starego kampera.
Uwaga!
W Hiszpani są dwa systemy butli gazowych, które różnią się grubością wentyla. Może się zdarzyć że przy wymianie oddasz butle z jednym wentylem a dostaniesz z innym. Zazwyczaj zdarza się to na wyspach kanaryjskich, gdzie stosują jak to mówią „hiszpański system” a na kontynencie „system europejski”. (Nie wiem co ma to wspólnego z Europą, ale niech im będzie.) Wtedy zamiast się denerwować, wystarczy ponowna wycieczka do Ferreterii po kolejny zawór i kolejne 15 euro musisz wydać. Ale jak już masz dwa to jesteś przygotowany na wszystkie możliwości. A po powrocie możesz wszystko sprzedać na allegro innym wybierającym się do Hiszpanii.
Alternatywy
Dobra stary, umowy, wentyle, zawory, przejściówki, to za dużo dla mnie. Daj mi jakąś alternatywę, coś łatwiejszego. Przecież nie będę zmieniał butli gazowych w każdym z odwiedzanych krajów i co ja z nimi potem zrobię.
No cóż alternatywy są ale nie są takie kolorowe i mają sens przy na prawdę długich podróżach. Po pierwsze możesz zmniejszyć zużycie gazu, wymieniając piec z gazowego na diesla. Wtedy zamiast zużywać gaz będziesz zużywał olej napędowy z baku, a o tankowanie tego nie problem w całej Europie. Lodówkę możesz mieć na prąd, zostaje wtedy tylko gotowanie, a akurat gotowanie zużywa najmniej gazu. Możesz też używać przenośnej kuchenki gazowej na te małe kartusze gazowe.
Po drugie możesz zdecydować się na zakup napełnianych butli gazowych z zaworem bezpieczeństwa. Takie butle można bezpiecznie nabijać na stacjach LPG, bo mają wbudowany zawór bezpieczeństwa który zamyka dopływ gazu przy 80 % objętości. Niestety nie wiem jak jest w Polsce, ale w Niemczech takie butle muszą być zainstalowane na stałe w kamperze. A taka instalacja kosztuje około 1,5 tys euro.
Zamiast butli można zamontować stały zbiornik na gaz i wyprowadzić rurkę na zewnątrz by wygodnie tankować LPG. Ale wtedy podróżując po całej Europie dalej trzeba pamiętać o zestawie adapterów. Ale to mimo wszystko wygodniejsze, bo nie musisz się martwić, że w tym kraju nie wymienisz butli, ani ich odkręcać, przykręcać, dokręcać, wyciągać, dźwigać itp. Więcej niestety w tym temacie nie wiem, bo jeszcze u siebie tego nie zamontowałem. Gdy to zrobię to podzielę się wrażeniami.
Możesz też oczywiście zostawić kampera i pojechać do hotelu, wtedy problem gazu nie będzie Cię obchodził, ale co to za przygoda.
Mam nadzieję, że temat wyczerpałem i nie pozostawiłem więcej otwartych pytań, jeśli jednak, to zapraszam to komentowania, a jeśli będę znał odpowiedzi to oczywiście postaram się odpisać.
Pozostaw komentarz